Brak wyników
Zobacz wszystkie
Eco Taste
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Zero Waste
  • Produkty Eko
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Zero Waste
  • Produkty Eko
Brak wyników
Zobacz wszystkie
Eco Taste

21 całorocznych postanowień na rzecz planety

7 maja 2021
w Aktualności
Czas czytania:7 mins read
A A

Przeciwdziałanie zmianom klimatu, walka z zanieczyszczeniem środowiska i konieczność ograniczenia nadmiernego zużycia różnych zasobów to jedne z największych współczesnych wyzwań. Problemy te wymagają działań o globalnej skali, ale w ich rozwiązywaniu jest też miejsce dla nas. Każdego dnia mamy wiele możliwości, by swoimi działaniami wesprzeć Ziemię, ograniczyć ślad, jaki zostawiamy po sobie w środowisku naturalnym. Może więc początek nowego roku, a nawet nowej dekady to dobry moment, żeby zacząć działać trochę inaczej? Bo te małe zmiany wprowadzane w życie przez każdego z nas mogą zaowocować dużymi efektami. Jeśli będzie dostatecznie wiele osób, które zechcą im poświęcić nieco uwagi. Z tą myślą, firma Procter & Gamble, producent takich marek jak Ariel, Vizir, Pampers, Lenor czy Pantene Pro-V, która w swojej działalności poświęca wiele uwagi ochronie i poprawie stanu środowiska naturalnego podpowiada 21 całorocznych postanowień na rzecz planety.

Działania na rzecz ochrony środowiska są na trwale wpisane w działalność P&G od wielu lat. Tylko w ubiegłym roku, koncern zrealizował szereg istotnych celów ze swojej strategii zrównoważonego rozwoju, ogłoszonej w dokumencie „Ambicja 2030”. Udało mu się m.in. wyeliminować odpady produkcyjne wysyłane na wysypiska we wszystkich swoich zakładach produkcyjnych na świecie. Większość fabryk koncernu, w tym wszystkie działające w Polsce, wykorzystują jedynie energię ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo firma zobowiązała się do osiągnięcia w latach 2020 – 2030  neutralności węglowej swojej działalności operacyjnej.  Mając świadomość ogromnej potrzeby przeciwdziałania kryzysowi klimatycznemu P&G daje dobry przykład i zachęca każdego, by przyłączył się do działań na rzecz poprawy sytuacji naszej planety. 

“21 całorocznych postanowień na rzecz planety”, to kolejna propozycja w ramach zobowiązania firmy dotyczącego dwóch tysięcy dwudziestu jeden Dobrych Działań na 2021 rok, ogłoszonego w związku z kampanią “Lead with Love”. Pierwszym była fala międzynarodowej pomocy, wspierającej walkę z pandemią COVID 19, zorganizowana pod koniec ubiegłego roku.

W ramach akcji, dzięki swojej sile i zasięgom, firma chce zachęcić do wspólnego wysiłku na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym. W tym celu P&G proponuje listę 21 działań, które może podjąć każdy z nas i uczynić z nich pozytywne nawyki na rzecz planety. Sprzyja temu czas jakim jest początek roku, kiedy to zwykle podejmujemy najwięcej ważnych decyzji i ustalamy zobowiązania wobec samych siebie. Dlatego też proponowana lista przyjęła formę noworocznych postanowień, które szybko mogą stać się całorocznymi nawykami.  “21 całorocznych postanowień na rzecz planety” skupia się w szczególności na trzech zagadnieniach, obecnych w naszych codziennym życiu: kwestii zużycia wody, ograniczeniu zużycia energii i zmniejszeniu ilości śmieci. Jeśli uda nam się zmienić nasze przyzwyczajenie w tym zakresie, będziemy mieli swój własny wkład w tworzenie lepszego otoczenia dla nas i kolejnych pokoleń. 

Każdy z nas na co dzień korzysta z wody, energii, „produkuje” śmieci. Każdy może zatem, wprowadzając niewielkie zmiany w swoim sposobie działania, pomóc Ziemi. Takie zmiany są często zaskakująco łatwe, ponieważ w większości są to działania nie wymagające od nas większego wysiłku. A gdy już zaczniemy praktykować życie w sposób zrównoważony to sami możemy stać się jego ambasadorami i edukować w tym zakresie innych – mówi Małgorzata Mejer, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

21 POSTANOWIEŃ CAŁOROCZNYCH NA RZECZ PLANETY

1 . Mniej wody na co dzień. Szybki prysznic zamiast kąpieli, podczas mycia rąk woda może lecieć tylko podczas moczenia i spłukania dłoni. A przy myciu zębów można używać kubka.

2. Pranie – tylko w krótkich cyklach i przy niskich temperaturach. Pozwala to zaoszczędzić wodę i energię potrzebną do jej podgrzania, a dzięki właściwym środkom do prania, takim jak kapsułki Ariel czy Vizir, ubrania mogą być tak samo dobrze uprane jak przy praniu dłuższym oraz w wyższej temperaturze. I na dłużej  pozostać w dobrym stanie.

3. Niech żyje zmywarka! Dzięki niej można zaoszczędzić masę wody. W jednorazowym cyklu zmywarka zużywa ok. 13l wody podczas gdy w trakcie ręcznego mycia takiej samej ilości naczyń, trzeba zużyć kilkadziesiąt l wody więcej. Już umycie 8 talerzy w zmywarce z wykorzystaniem tabletki Fairy, to oszczędność wody w stosunku do zmywania ręcznego.

4. Drugie życie wody: nie tylko deszczówka. Na przykład do podlewania roślin. Oprócz niej jest jeszcze „szara woda”, czyliwoda już raz użyta. W zależności od stopnia jej zabrudzenia można wykorzystywać ją na różne sposoby – od podlewania kwiatów przez sprzątanie w domu, aż po spłukiwanie nią toalety.

5. Jedzenie, które pomaga… Ziemi! Produkcja roślinnej żywności zużywa o wiele mniej wody niż hodowla zwierząt. Przykładowo: na jeden kilogram pomidorów przypada 215 litrów wody, a na kilogram wołowiny ok. 15 000 litrów.

6. Światło nie lubi samotności. Warto je wyłączyć wychodząc z pomieszczenia. Wprawdzie po ponownym włączeniu żarówka będzie zużywać przez moment więcej energii, ale równa się to tylko dodatkowej sekundzie świecenia. Gdy to możliwe lepiej też korzystać ze światła dziennego.

7. LED-y przejmują dowodzenie. Stopniowa wymiana wszystkich żarówek na LED to świetny sposób na oszczędność energii.

8. Puste gniazdka to szczęśliwe gniazdka. Ładowarka, bez podłączonego do niej sprzętu, również zużywa prąd, dlatego dobrze jest wyłączać sprzęty z gniazdka po ich naładowaniu.

9. Zużyte baterie mają swoje specjalne miejsce. Zużyte baterie to odpad bardzo niebezpieczny dla środowiska – należy zadbać, by zawsze trafiały do odpowiednich odpadów. Opcjonalnie można korzystać z akumulatorów nadających się do wielokrotnego ładowania.

10. Odpoczynek dla komputera po skończonej pracy. Warto wyłączać komputer, bo uśpiony cały czas zużywa energię – nie pozostawiaj go w trybie stand by

11. Ogrzewanie skrojone na miarę. Ogrzewanie można dostosować na wiele sposobów: wyłączając grzejniki przed wyjściem na dłużej z domu, montując termostaty, wyłączając grzejniki na czas wietrzenia, uszczelniając okna, używając przyjaznych środowisku metod ogrzewania.

12. Stop marnowaniu jedzenia. Owoce, które już nie wyglądają tak atrakcyjnie, jak na początku, wciąż mogą nadawać się do jedzenia, można ich użyć do wypieków, kompotów czy przecierów. Ostatecznie resztki lepiej kompostować niż wyrzucać. Warto też zużywać w pierwszej kolejności te produkty, których data przydatności do spożycia jest krótsza, a na później zostawiać te, które jeszcze długo zachowają świeżość.

13. „Nie” dla jednorazowego plastiku. Zabieranie na zakupy własnych wielorazowych toreb, również tych małych na rzeczy na wagę, jest nie tylko modne, ale i bardzo praktyczne. Dzięki temu można zrezygnować z jednorazowych torebek foliowych. Równie dobrym sposobem na ograniczenie zużycia plastiku jest wybieranie produktów w wielorazowych opakowaniach.

14. Kranówka zamiast wody z butelki. Zamiast butelkowanej wody można używać własnego bidonu lub butelki filtrującej. Wygodnym rozwiązaniem są też domowe filtry np. przy kranie lub w dzbankach. To bardzo prosty sposób na zmniejszenie ilości zużywanego plastiku.

15. W recyklingu siła! Warto wybierać opakowania nadające się do recyklingu. Jeszcze lepiej, jeśli będą już wykonane z recyklatu.

16. Sprzątanie na spacerze – przyjemne z pożytecznym. W czasie wyjazdów możesz zadbać również o plażę, las czy inny okoliczny ekosystem. Odpady zawsze powinny wylądować w koszu na śmieci, żeby nie przedostawały się do środowiska.

17. Drugie życie rzeczy. Zamiast coś wyrzucać, często można wykorzystać daną rzecz ponownie lub przekazać ją komuś, kto jej potrzebuje. Może przerabiać samodzielnie lub skorzystać z pomocy krawca, można ponownie użycie paczek po przesyłkach czy tworzyć oryginalne opakowania na prezenty z pozostałości.

18. Lokalni bohaterowie są wśród nas. W razie podstawowych potrzeb warto wesprzeć lokalnych usługodawców i przedsiębiorców.Na przykład zamiast odsyłać sprzęt do serwisu można wezwać pobliskiego fachowca, a o naprawę ubrań czy akcesoriów – osiedlową krawcową.

19. Segregacja śmieci na 5+! Jeśli masz wątpliwości, gdzie wrzucić dany odpad, przygotuj sobie ściągę, którą będziesz mieć zawsze pod ręką.

20. Jeden samochód mniej. Kiedy to możliwe warto zamiast samochodu wybrać rower lub skorzystać z komunikacji miejskiej. Rower, oprócz tego, że jest zdrowym i  przyjaznym środowisku środkiem transportu, bardzo często pozwala również na najszybsze dotarcie do celu.

21. Ambasadorzy pozytywnego wpływu. Całą zgromadzoną wiedzą na temat zrównoważonego sposobu życia można dzielić się  ze znajomymi, rodziną czy współpracownikami.

Zrównoważone wybory umożliwiają odpowiednią ochronę środowiska naturalnego. Z pozoru małe, codzienne decyzje, mają ogromne znaczenie dla naszej planety. Dlatego tak ważne jest, byśmy podejmowali na co dzień działania, za które podziękują nam przyszłe pokolenia.

Tagi: ekosystemmałgorzata mejeroszczędnośćsegregacja
Poprzedni

Carrefour Polska pierwszą firmą wprowadzającą oznakowanie Koalicji 5 Frakcji ułatwiające właściwą segregację odpadów

Następny

Klienci EFL rezygnują z faktury papierowej na rzecz elektronicznej i dokładają do lasu jedno drzewo

Redakcja EcoTaste

Redakcja EcoTaste

PowiązaneWpisy

Konferencja PSEW2022: polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia
Aktualności

Konferencja PSEW2022: polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność energetyczna i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na...

15 czerwca 2022
Codziennie w Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek. Robione ze słomy mogą być dla nich ekologiczną alternatywą
Produkty

Codziennie w Polsce używa się 3 mln plastikowych słomek. Robione ze słomy mogą być dla nich ekologiczną alternatywą

Idea zero waste oraz unijny zakaz wprowadzania m.in. jednorazowych, plastikowych rurek do napojów do obrotu skłoniły rynek do szukania alternatyw. Jedną...

7 grudnia 2021
Następny
Klienci EFL rezygnują z faktury papierowej na rzecz elektronicznej i dokładają do lasu jedno drzewo

Klienci EFL rezygnują z faktury papierowej na rzecz elektronicznej i dokładają do lasu jedno drzewo

Ostatnie wpisy

Pochodzenie ma znaczenie – kupujmy polskie truskawki

Pochodzenie ma znaczenie – kupujmy polskie truskawki

5 maja 2025
Raportowanie Środowiskowe – kluczowe elementy i najlepsze praktyki

Raportowanie Środowiskowe – kluczowe elementy i najlepsze praktyki

18 lipca 2024
Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE.

Polska jest bardzo atrakcyjnym, ale i trudnym rynkiem dla inwestorów OZE.

17 listopada 2023

Facebook

Produkty ekologiczne

Tego nie wiecie o kawie. Jakie kryje tajemnice i jak przygotowywać ją jak barista?

Tego nie wiecie o kawie. Jakie kryje tajemnice i jak przygotowywać ją jak barista?

29 września 2023
Kurczak z wolnego wybiegu – dlaczego warto wybierać EKO żywność?

Kurczak z wolnego wybiegu – dlaczego warto wybierać EKO żywność?

24 lipca 2023
Owoce jagodowe wciąż nie są doceniane. Dietetycy zalecają, by spożywać ich filiżankę dziennie

Owoce jagodowe wciąż nie są doceniane. Dietetycy zalecają, by spożywać ich filiżankę dziennie

16 lipca 2022
Jak zaplanować idealny piknik

Jak zaplanować idealny piknik

15 lipca 2022
Bardziej ekologiczna jazda dzięki odpowiednim oponom czyli jak zaoszczędzić do pół litra paliwa na 100 km

Bardziej ekologiczna jazda dzięki odpowiednim oponom czyli jak zaoszczędzić do pół litra paliwa na 100 km

6 czerwca 2022
AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA uczy dzieci szacunku do natury

AKADEMIA MĄDREGO DZIECKA uczy dzieci szacunku do natury

19 kwietnia 2022

Archiwa

  • maj 2025
  • lipiec 2024
  • listopad 2023
  • październik 2023
  • wrzesień 2023
  • sierpień 2023
  • lipiec 2023
  • maj 2023
  • kwiecień 2023
  • marzec 2023
  • styczeń 2023
  • grudzień 2022
  • listopad 2022
  • październik 2022
  • wrzesień 2022
  • sierpień 2022
  • lipiec 2022
  • czerwiec 2022
  • maj 2022
  • kwiecień 2022
  • marzec 2022
  • styczeń 2022
  • grudzień 2021
  • listopad 2021
  • wrzesień 2021
  • sierpień 2021
  • lipiec 2021
  • czerwiec 2021
  • maj 2021
  • kwiecień 2021
  • marzec 2021
  • luty 2021
  • styczeń 2021
  • grudzień 2020
  • listopad 2020
  • październik 2020
  • wrzesień 2020
  • sierpień 2020
  • lipiec 2020
  • grudzień 2019
  • listopad 2019

Kategorie artykułów

  • Aktualności
  • Produkty
  • Zero waste

Tagi

barwnik butelka dieta dla dzieci drewniany Dzieci edukacja ekologia ekologiczny ekosystem emisja energetyka Energia fotowoltaika GDD HAPPY COLOR infrastruktura klocek konsument kosmetyk marnowanie żywności ochrona środowiska odnawialne źródła energii odpad owoc Papier plastik polimer Przemysł przyroda Recykling segregacja sklep Transport Unia Europejska Warszawa witamina wzrost sprzedaży zanieczyszczenia powietrza zdrowie Zero Waste ziemia zmiany klimatyczne środowisko żywność
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Zero Waste
  • Produkty Eko
  • Strony partnerskie
  • Polityka prywatności
  • Kontakt

Eco Taste

Brak wyników
Zobacz wszystkie
  • Strona główna
  • Aktualności
  • Zero Waste
  • Produkty Eko

Eco Taste

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Odwiedź naszą Politykę prywatności i plików cookie .